![55QNED92A6A 55-Inch 4K UHD Smart TV, (α8 AI Processor, Freeview Play and Amazon Alexa, 120Hz) [Model 2025]](https://m.media-amazon.com/images/I/81gYUBT97pL._AC_SL3840_.jpg)
📺 Elevate your living room with LG’s smartest, sharpest 55-inch 4K masterpiece!
The LG 55QNED92A6A is a 55-inch 4K UHD Smart TV featuring cutting-edge MiniLED backlighting with precision dimming, Dynamic QNED colour technology, and a 120Hz refresh rate. Powered by the α8 AI Processor, it delivers optimized picture and sound quality. Its sleek design houses a smart webOS platform with Freeview Play, Amazon Alexa integration, and access to all major streaming services, making it a premium entertainment centerpiece for 2025.
| ASIN | B0F5BSXGYG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | Optical |
| Best Sellers Rank | 670 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 17 in TVs |
| Box Contents | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual, Warranty Card |
| Brand Name | LG |
| Colour | Black |
| Connector Types | Ethernet, HDMI, Optical, USB |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (3) |
| Display Backlight Setting | Full Array Local Dimming |
| Display Backlight Technology | Mini-LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | Mini Led, QNED |
| Energy Efficiency Features | G |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos, α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 5.8D x 122.6W x 70.9H centimetres |
| Item Weight Without Stand | 12.5 Kilograms |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 55QNED92A6A |
| Model Name | QNED92A |
| Model Number | 55QNED92A6A |
| Model Series | QNED |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Pro |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 9.1 |
| Operating Systems | WebOS |
| Product Features | Freeview Play |
| Product Warranty | 1 year manufacturer |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Remote Control Technology | Infrared |
| Resolution | 4K |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay 2, Miracast |
| Screen Size | 55 Inches |
| Signal Format | Digital (HDMI, USB) |
| Size | 55" |
| Speaker Description | Dolby Atmos, α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Total HDMI Port | 4 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 mm |