| ASIN | B09K445471 |
| Best Sellers Rank | #12,727 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #71 in Network Repeaters |
| Brand | NETGEAR |
| Built-In Media | AX1600 4-Stream WiFi Mesh Extender (EAX12), Quick start guide |
| Color | White |
| Compatible Devices | Router |
| Connector Type | RJ45 |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (274) |
| Data Transfer Rate | 1.6 Gigabits Per Second |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| Frequency Bands Supported | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Item Type Name | Netgear WiFi Extender Booster EAX12 |
| Item Weight | 0.43 Kilograms |
| Manufacturer | NETGEAR |
| Mfr Part Number | EAX12-100UKS |
| Model Number | EAX12-100UKS |
| Range | 1200 square_feet |
| Special Features | WiFi Mesh |
| UPC | 606449154146 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1-year Warranty |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11a/b/g/n/ac |