The SmartSign S-8154-PL-10 is a high-visibility, durable 7" x 10" caution sign made from tear-resistant 55 mil HDPE plastic. Designed for both indoor and limited outdoor use, it features pre-punched mounting holes for easy installation and rounded corners for safety and aesthetics. With a 2-year outdoor warranty and fully recyclable materials, this sign effectively communicates X-Ray radiation warnings while supporting your workplaceโs safety and sustainability standards.
| ASIN | B0089PAYRW |
| Best Sellers Rank | #74,004 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #545 in Safety Signs |
| Brand Name | SmartSign |
| Color | Black on Yellow |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (95) |
| Included Components | Batteries included |
| Item Dimensions L x W | 25.4L x 17.8W centimeters |
| Item Weight | 0.15 Pounds |
| Light Type | No Light |
| Manufacturer | Lyle Signs |
| Material | Durable Non-Reflective Plastic |
| Model Number | S-8154 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Orientation | Portrait |
| Part Number | S-8154-PL-10 |
| Pre Printed Text | Caution - X-Ray Radiation, Please Let Us Know If You Are Pregnant |
| Recommended Uses For Product | Warning |
| Size | 7" x 10" |