| ASIN | B008B66WRA |
| Best Sellers Rank | #12,692 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #19 in Automotive Transmission Fluids |
| Brand Name | Motorcraft |
| Container Type | Bottle |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (739) |
| Flash Point | 421 Degrees Fahrenheit |
| Global Trade Identification Number | 00031508565913 |
| Included Components | Motorcraft - 0 (XT10QLVC) |
| Item Form | Liquid |
| Item Type Name | Motorcraft Auto Parts |
| Item Weight | 862 g |
| Liquid Volume | 0.47 Liters |
| Manufacturer | Motorcraft |
| Material | Synthetic |
| Model Number | XT-10-QLVC |
| Number of Items | 1 |
| Part Number | XT-10-QLVC |
| Recommended Uses For Product | Automotive |
| SAE J300 Viscosity Grade | 10W |