| ASIN | B019XS8BKK |
| Amperage | 6.67 Amps |
| Batteries are Included | No |
| Best Sellers Rank | #53,751 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #182 in Automotive Light Bars |
| Brand Name | Nilight |
| Color | White 41Inch 200W |
| Color Temperature | 6500 Kelvin |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 575 Reviews |
| Finish Type | Painted |
| Finish Types | Painted |
| Global Trade Identification Number | 00600537018808 |
| Included Components | 41inch 200W LED Light Bar |
| Item Dimensions L x W x H | 41"L x 3"W x 3"H |
| Item Type Name | Nilight LED Light Bar 41inch 200W Spot Flood Combo Single Row 19000LM Off Road 3D Fog Driving Light Roof Bumper Light Bars for Jeep Ford Trucks Boat |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Light Output Maximum | 19000 Lumens |
| Light Source Special Features | Cutting-edge LED chips, special aluminum alloy cooling fins |
| Light Source Type | LED |
| Light Source Wattage | 200 Watts |
| Manufacturer | Nilight |
| Manufacturer Part Number | 40006C-A |
| Manufacturer Warranty Description | 2 years warranty. |
| Material | 6063 Aluminum Profile, Stainless Steel Bracket, PC Lens |
| Material Type | 6063 Aluminum Profile, Stainless Steel Bracket, PC Lens |
| Maximum Compatible Light Source Wattage | 200 Watts |
| Model Number | NI04-200W |
| Mounting Type | Adjustable Bracket Mount |
| Number of Light Sources | 40 |
| Power Source | Corded Electric |
| Shade Material | Aluminum |
| Shape | Rectangular |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Specification Met | CE, FCC, RoHS |
| Style Name | Modern |
| UPC | 600537018808 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 200 watts |
E**C
Great light, tough and easy to install.
S**E
20 amp fuse needed.
M**L
Fits Victory 40โ roof rack perfectly
M**M
Buy it!
M**G
Like many things about this lightbar, except....
What's to like: Slim profile => nice; Surprisingly bright => nice; Seems well constructed overall => nice... What's to dis-like: The threads on the end caps (mounting points) look like they are part of the casting and not drilled and tapped after-the-fact. As such, they were oversized and the supplied bolts easily pulled out by tearing the top third of the threads out - effectively stripping out completely even before getting tight. I drilled them out on both ends and then tapped in for an 8mm x 1.5p bolt. The aluminum alloy caps held up well to this and the new bolts threaded in and tightened up nicely. Overall a 4 because it is solidly built and a nice, bright lightbar - once you get past the manufacturing defect on the end caps.