The Honeywell Home Aube TH115-A-240D-B is a sleek, programmable electronic thermostat designed for 240V electric baseboard heaters. Featuring a backlit LCD, advanced temperature control, and a battery-free backup system, it guarantees reliable, energy-efficient heating management with easy programming and real-time power monitoring.
| ASIN | B006L2XY2W |
| Additional Features | Programmable |
| Backlight | Yes |
| Best Sellers Rank | #238,262 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #257 in Home Programmable Thermostats |
| Brand | Honeywell Home |
| Brand Name | Honeywell Home |
| Color | White |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Touch |
| Control Type | Button Control |
| Controller Type | Hand Control |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 373 Reviews |
| Display Type | Digital |
| Global Trade Identification Number | 00775264924804 |
| Item Dimensions D x W x H | 2.8"D x 0.9"W x 4.9"H |
| Item Type Name | Thermostat |
| Manufacturer | Honeywell Home |
| Manufacturer Part Number | TH115-A-240D-B/U |
| Model Name | TH115-A-240D-B |
| Model Number | TH115-A-240D-B |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Power Source | 240V AC |