title: "Z3-ATX-200 200W Power Supply Module High Power 24pin Mini-ITX DC ATX with 16V-24VDC Wide Range Input [PicoPSU]"
brand: "seajunn"
price: "AR$11999"
currency: ARS
in_stock: false
reviews_count: 1
store_origin: AR
region: Argentina
---
# Z3-ATX-200 200W Power Supply Module High Power 24pin Mini-ITX DC ATX with 16V-24VDC Wide Range Input [PicoPSU]
**Brand:** seajunn
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Z3-ATX-200 200W Power Supply Module High Power 24pin Mini-ITX DC ATX with 16V-24VDC Wide Range Input [PicoPSU] by seajunn
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- seajunn enthusiasts
## Why This Product
- Trusted seajunn brand quality
## Description
## Product Details
- **Compatible Devices:** Personal Computer
- **Connector Type:** ATX
- **Output Wattage:** 200 Watts
- **Form Factor:** Mini ITX, ATX
- **Wattage:** 200 watts
- **PCI-Express Connector Configuration:** 24 Pin
- **Minimum Input Voltage:** 16 Volts
- **Manufacturer:** Seajunn
## Images
![Z3-ATX-200 200W Power Supply Module High Power 24pin Mini-ITX DC ATX with 16V-24VDC Wide Range Input [PicoPSU] - Image 1](https://m.media-amazon.com/images/I/810OERupV1L.jpg)
![Z3-ATX-200 200W Power Supply Module High Power 24pin Mini-ITX DC ATX with 16V-24VDC Wide Range Input [PicoPSU] - Image 2](https://m.media-amazon.com/images/I/81ynbQpzEvL.jpg)
![Z3-ATX-200 200W Power Supply Module High Power 24pin Mini-ITX DC ATX with 16V-24VDC Wide Range Input [PicoPSU] - Image 3](https://m.media-amazon.com/images/I/81yc17e+6eL.jpg)
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Working great with 19VDC - 45W input (user supplied)
*by J***. on Reviewed in the United States on December 21, 2019*
I am pleasantly surprised with this Seajunn Power Supply -- I'm powering a Celeron N3050 mITX board for an HTPC setup, using a 19VDC 45 Watt charger/power adapter from a Lenovo S10-3 (one I had on hand).  The barrel connector of the Seajunn Power Module did fit the Lenovo plug, so no re-wiring -- I *believe* it was a fairly common size for older laptop AC adapters.This was primarily my reason for choosing this Seajunn Power Module -- I don't have a good 12VDC adapter, so this Wide Input 16V-24VDC unit (and using a laptop AC adapter I had on hand) made more sense to me, than buying one of the 12VDC type PSU modules plus a 12VDC power brick.As for quality, the components are aligned nicely on their pads, and appear to be soldered well. The 24-pin ATX connector of the Power Module fit my board well, without any excessive force to plug it in. The included Aux cable also is well made, and (as pictured) has 12V 4-pin CPU connector as one leg, then  a daisy-chain of 4-pin Molex / SATA / SATA / FDD on the other lead  -- lots of options, but in my case I only need a single SATA power for one SSD.  Depending on your set-up, the included Aux cable *may* be a bit bulkier than you'd like.Another small point -- the 2-wire lead for VDC input to this Seajunn Power Module is soldered to the board (again, as pictured on product page).  In shopping these micro/pico PSU's, I did notice many others use a 2-pin connector plug at the board.  Depending on your mount point for the input power barrel connector, that lack of a disconnect *could* make installation a challenge, though in my case it was not.As for the 5-pin Aux cable connector -- I *think* it's a JST-EH series plug, but would like to get confirmation of that.  In my case, I would like to crimp-up a custom Aux cable -- but the variety of JST-?? series plugs available makes finding the proper one tough.A final thought on Power output -- This Seajunn Power Module is rated as 200 Watt, but I have no way to confirm that.  I'm using it on a Celeron N3050 (about 7W ??) + one SSD + basic I/O (Bluetooth / Wireless keyboard dongle / onboard LAN), so I doubt I'm pulling 20 - 25 Watts at peak.  I would point out though, that the power output of this Seajunn Power Module WILL depend on the output of whatever AC adapter or power brick you plug into it.  If you use, for example, a 19VDC 65 Watt laptop charger as input, don't expect to get much over 65 Watts output . . .  For 200 Watts, you would need an AC adapter of (roughly) 16VDC@ 12 Amps / 19VDC@ 10.5 Amps / or 24VDC@ 8 Amps