title: "Casio G-Shock GBM-2100-1ADR Bluetooth Analog-Digital Black Dial Men (G1581)"
brand: "casio"
price: "AR$784220"
currency: ARS
in_stock: true
reviews_count: 11
category: "Casio"
store_origin: AR
region: Argentina
---
**Brand:** casio
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⌚ Elevate your wrist game with the future-proof G-Shock powerhouse!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- casio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted casio brand quality
## Features
- Dial Color: Black , Strap Color: Black
- Strap Material: Bio-Based Resin , Clasp Type: Tang Buckle
- Case Material: Resin(Bio-Based) / Stainless steel , Water Resistant
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0DCNKKJ19 |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Resin |
| Band Style1 - Band Style5 | Modern |
| Band Width | 44.4 Millimetres |
| Best Sellers Rank | #450 in Watches ( See Top 100 in Watches ) #222 in Men's Wrist Watches |
| Case Diameter | 44.4 Millimetres |
| Case Material1 - Case Material2 | Resin |
| Case Shape | Octagonal |
| Case Thickness | 11.9 Millimetres |
| Character | Fashion |
| Clasp Type | Tang Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Country of Origin | China |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 199 Reviews |
| Dial Colour | Black |
| Display Type | Analog-Digital |
| Face Style | Modern |
| Item Type Name | Dress Watch |
| Item Weight | 72 Grams |
| Model Name | GBM-2100-1ADR |
| Model Number | GBM-2100-1ADR |
| Movement Type | Quartz |
| Part Number | GBM-2100-1ADR |
| Power Source Type | Solar Powered |
| Special Feature(s)1 - Special Feature(s)3 | Alarm, Chronograph, Shock Resistant, World Time |
| Sport1 - Sport3 | Walking |
| Strap Type | Bio-Based Resin |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Depth | 200 Metres |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Spectacular
*by I***. on 13 April 2026*
Amazing watch. Good looks specially the green dial gives a classy feel. People do notice it.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great looks.
*by J***U on 5 March 2026*
### ⭐ Problem with refund
*by R***I on 5 December 2025*
## Frequently Bought Together
- Casio Watches G-Shock Men Bio-resin band-GBM-2100-1ADR, Black, 49.3 × 44.4 × 11.9 mm, strap