title: "Phoenix QUINT-PS/1AC/24VDC/10, SMPS 10A, 24VDC"
brand: "phoenix contact"
price: "AR$950701"
currency: ARS
in_stock: true
category: "Phoenix Contact"
url: https://www.desertcart.com.ar/products/296978651-phoenix-quint-ps-1ac-24vdc-10-smps-10a-24vdc
store_origin: AR
region: Argentina
---
# Phoenix QUINT-PS/1AC/24VDC/10, SMPS 10A, 24VDC
**Brand:** phoenix contact
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Phoenix QUINT-PS/1AC/24VDC/10, SMPS 10A, 24VDC by phoenix contact
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- phoenix contact enthusiasts
## Why This Product
- Trusted phoenix contact brand quality
## Description
Power supply unit - QUINT-PS/1AC/24DC/10 - 2866763 Input data Nominal input voltage range 100 V AC ... 240 V AC 110 V DC ... 250 V DC Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC 90 V DC ... 350 V DC (UL 508: ≤ 300 V DC) Dielectric strength maximum 300 V AC AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz Frequency range DC 0 Hz Discharge current to PE  36 ms (120 V AC) > 36 ms (230 V AC) Input fuse 10 A (slow-blow, internal) Choice of suitable circuit breakers 10 A ... 20 A (AC: Characteristics B, C, D, K) Type of protection Transient surge protection Protective circuit/component Varistor, gas-filled surge arrester Output data Nominal output voltage 24 V DC ±1 % Setting range of the output voltage (USet) 18 V DC ... 29.5 V DC (> 24 V DC, constant capacity restricted) Nominal output current (IN) 10 A (-25°C ... 60°C, UOUT = 24 V DC) POWER BOOST (IBoost) 15 A (-25°C ... 40°C permanent, UOUT = 24 V DC ) Selective Fuse Breaking (ISFB) 60 A (12 ms) Derating 60 °C ... 70 °C (2.5%/K) Connection in parallel Yes, for redundancy and increased capacity Connection in series yes Control deviation <1 % (change in load, static 10 % ... 90 %) <2 % (change in load, dynamic 10 % ... 90 %) <0.1 % (change in input voltage ±10 %) Residual ripple <50 mVPP (with nominal values) Output power 240 W Typical response time <0.15 s Maximum power dissipation in no-load condition 9.1 W Power loss nominal load max. 22 W
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0028YQNTI |
| Best Sellers Rank | #88,634 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,576 in Power Supplies (Computers & Accessories) |
| Brand Name | Phoenix Contact |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Type | 2.5 |
| Connector Type Used on Cable | 2.5 |
| Cooling Method | Air |
| Current Rating | 10 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 2 Reviews |
| Form Factor | ATX |
| Global Trade Identification Number | 04046356113793 |
| Item Dimensions | 12.5 x 6 x 13 Centimeters |
| Item Weight | 1.2 Kilograms |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Manufacturer Part Number | QUINT-PS/1AC/24DC/10 |
| Maximum Input Voltage | 240 Volts (AC) |
| Minimum Input Voltage | 85 Volts (AC) |
| Model Name | QUINT-PS/1AC/24VDC/10 |
| Model Number | QUINT-PS/1AC/24DC/10 |
| Output Wattage | 240 Watts |
| System Bus Connector Type | 4 Pin |